aktuality_do_mailuarrow-backarrow-bottomauthorbasketbezbarierove_mestoblockquotebtn-arrow-backbtn-arrowcalendarcheckcheckedclosedigitalni_evidencedopravni_znaceniemailfacebookfaqfb-circlefooter-imghousehrbitovinfointuitivni_ovladanikatastralni_datalarge-arrow-bottomlinklinkedin-sidebarlinkedinlist-arrowlockloginmapamistni_komunikacemobiliar_obcemobilni_aplikacemodul_DTMmunicipalitynastaveni_roli_a_spolupracenavrhy_na_vkladnewsletterochrana_obyvatelodeslaniphonepozemkove_upravypresnostprojektantiregcountsearchservice1service2service3service4silne_zabezpeceni_a_dostupnostsmlouvy_na_klikspoluprace_nad_dokumentacispravcistavebnicisubjektysupporttechnicka_infrastrukturatriangle-bottomtrideny_odpadtwitterutilityuzemni_planverejne_osvetleniwebova_aplikaceworkerxingyoutubezadatelzelenzivotni_cyklus_stavbyzivotni_situacezrychleni_vystavby

💬 Digitální technická mapa ČR se spouští 1. 7. 2024. Pomůžeme vám s přípravou dokumentace a nahráním vašich inženýrských sítí do DTM krajů. 👉

Zpět ke všem případovým studiím
MawisTools

MawisTools – Vyhledání dotčených parcel KN a půdních bloků LPIS

Případová studie: Použití MAWIS Tools firmou HG elektro

O klientovi: Firma HG elektro je specializovaná společnost zabývající se projektováním distribučních sítí pro energetické společnosti (ČEZ Distribuce, a. s., a EG.D, a. s.) včetně projednávání staveb a zpracování majetkoprávní agendy. Klíčovým cílem firmy je poskytovat kvalitní služby s důrazem na přesnost, efektivitu a snížení chybovosti při projednávání záměru s dotčenými subjekty a zpracování agendy smluv o věcných břemenech s majiteli dotčených nemovitostí.

Problém: Firma HG elektro se často potýkala s problémy při vyhledávání dotčených parcel a vedení správné dokumentace v rámci projednávání smluv o věcných břemenech. Tradiční metody vyžadovaly buď „manuální“ a často chybový výtah jednotlivých vlastníků přes data z nahlížení do KN, nebo použití drahých projekčních CAD systémů, které byly složité na ovládání, vyžadovaly znalost specializovaného software a tím blokovaly čas odborných projektantů. Navíc data z katastru nemovitostí (KN) byla někdy zastaralá, což vedlo k nepřesnostem a zbytečným komplikacím při opakovaném oslovování nesprávně určených majitelů dotčených parcel.

Dále jsou pro projekční práce vyžadována data z registru LPIS (Veřejný registr půdy), která jsou využívána pro jednání s uživateli zemědělských pozemků. Tato data byla v minulosti rovněž získávána „manuálním“ způsobem přes aplikaci LPIS s možnou mírou chybovosti při výtahu jednotlivých vlastníků. 

Řešení: Firma HG elektro se rozhodla využít systém MAWIS Tools a jeho klíčovou funkci „Vyhledání dotčených parcel v KN“ a sesterskou funkci „Vyhledání půdních bloků registru LPIS“ jako řešení pro snížení chybovosti a zrychlení projednávání smluv o věcných břemenech.

Výhody MAWIS Tools pro firmu HG elektro:

  1. Snadné a rychlé použití: MAWIS Tools nabízí uživatelsky přívětivé a srozumitelné rozhraní, které nevyžaduje speciální znalosti ovládání CAD systémů. Administrativní pracovníci firmy HG elektro se rychle seznámili s funkcemi aplikace a nemuseli absolvovat složité školení.
  2. Nízké náklady: MAWIS Tools nepotřebuje licenci pro drahé projekční CAD systémy, což znamená snížení nákladů na software. Aplikace je přístupná jako webová aplikace běžící v prohlížeči a nemusí se investovat do dalších speciálních technologií.
  3. Vyhledání dotčených parcel: Funkce „Vyhledání dotčených parcel v KN“ umožňuje jednoduše a rychle identifikovat parcely, které jsou zasaženy navrhovanými elektrotechnickými instalacemi. Tímto způsobem mohou pracovníci snadno získat potřebné informace pro projednávání smluv o věcných břemenech s majiteli nemovitostí.
  4. Aktuálnost dat KN: MAWIS Tools pracuje s aktuálními daty katastru nemovitostí udržovanými na denní bázi. To zajišťuje, že firma HG elektro má vždy přístup k nejnovějším informacím o dotčených parcích a nemusí se obávat nepřesností způsobených zastaralými daty katastru nemovitostí pocházejícími z neaktuálního SPI VFK souboru.
  5. Snížení chybovosti: Použitím MAWIS Tools s aktuálními daty z KN se minimalizuje pravděpodobnost chyb při vyhledávání vlastníků a dokumentaci dotčených parcel. Přesné a aktualizované informace z katastru nemovitostí přispívají k větší spolehlivosti a kvalitě projednávání smluv.
  6. Zrychlení projednávání smluv: Díky jednoduchému a rychlému vyhledávání dotčených parcel s aktuálními daty je celý proces projednávání smluv efektivnější. Pracovníci mají rychlý přístup k potřebným datům, což usnadňuje komunikaci s majiteli nemovitostí a urychluje celý proces.

Díky implementaci MAWIS Tools s aktuálními daty KN do svého pracovního procesu firma HG elektro dosáhla značného snížení chybovosti, urychlila projednávání smluv o věcných břemenech a získala přístup k nejnovějším informacím o dotčených parcelách. Aplikace se stala klíčovým nástrojem pro přesnou a efektivní práci s katastrem nemovitostí, což vedlo ke zlepšení kvality připravovaných projektů a zvýšení spokojenosti zákazníků.

Zmíněné služby ve studii

Analýza dat a výkresů

Pokročilé analytické a zpracovatelské nástroje pro práci s geodaty. Určeno pro geodety, projektanty a geoinformatiky.

Další případové studie

Ukázat více