aktuality_do_mailuarrow-backarrow-bottomauthorbasketbezbarierove_mestoblockquotebtn-arrow-backbtn-arrowcalendarcheckcheckedclosedigitalni_evidencedopravni_znaceniemailfacebookfaqfb-circlefooter-imghousehrbitovinfointuitivni_ovladanikatastralni_datalarge-arrow-bottomlinklinkedin-sidebarlinkedinlist-arrowlockloginmapamistni_komunikacemobiliar_obcemobilni_aplikacemodul_DTMmunicipalitynastaveni_roli_a_spolupracenavrhy_na_vkladnewsletterochrana_obyvatelodeslaniphonepozemkove_upravypresnostprojektantiregcountsearchservice1service2service3service4silne_zabezpeceni_a_dostupnostsmlouvy_na_klikspoluprace_nad_dokumentacispravcistavebnicisubjektysupporttechnicka_infrastrukturatriangle-bottomtrideny_odpadtwitterutilityuzemni_planverejne_osvetleniwebova_aplikaceworkerxingyoutubezadatelzelenzivotni_cyklus_stavbyzivotni_situacezrychleni_vystavby

💬 Digitální technická mapa ČR se spouští 1. 7. 2024. Pomůžeme vám s přípravou dokumentace a nahráním vašich inženýrských sítí do DTM krajů. 👉

Zpět na všechny články
Mawis

Výměnný formát geotechnických zakázek liniových akcí

V loňském roce jsme se dostali do týmu, který aktualizoval předpis C4.‍

Naše společnost zastoupená ředitelem vývoje p. Ing. Janem Jiránkem se v loňském roce dostala do týmu paní Ing. Petry Janků, která měla za ŘSD v roli technického garanta projektu aktualizovat předpis C4. Jednalo se o práce zapadající do nové moderní doby standardizace a digitalizace procesů ŘSD, které původní předpis C4 pro zpracování dokumentace geotechnických investičních zakázek neobsahoval. Jedním z výrazných výsledků naší společné práce byl návrh a projednání výměnného formátu C4 navrženého společností ISAX. Tento výměnný formát je postaven na bázi XML s validační šablonou XSD připravenou za účelem ověření toho, zda je výsledný formát po formální stránce vytvořen správně.

Dalším z produktů této spolupráce je návrh nové verze technického předpisu C4, který reflektuje výměnný formát C4, předepisuje jednoznačně strojově čitelnou strukturu souborů dat geotechnických zakázek, jako je např. dokumentace sond a fotodokumentace, včetně provazeb na popisné informace i nápravu několika nejasností, jež vyplynuly z používání předešlé verze předpisu.  

V týmu byli zastoupeni geomatici ze spol. ISAX Ing. Barbora Racková a Ing. Jiří Blábol, za dalšího garanta ŘSD ČR Ing. Kamil Alferi, za Správu železnic pan Ing. Milan Majerčík a za Českou geologickou službu Richard Binko. Geotechniku, jakožto odborníky, pak zastupoval Mgr. Vít Ambrož, Ing. Mgr. Jan Valenta, Ph.D., Mgr. David Relich a Ph.D. a Mgr. Marián Bošanský z naší partnerské společnosti Geostar s.r.o.

Dalším výrazným výsledkem naší společné práce byl podklad návrhu BIM modelu geotechnických zakázek pro SFDI, který zpracovaly Ing. Jana Gottvaldová, Ph.D. a Ing. Edita Kunčarová za společnost CadConsluting. Návrh počítá s BIM objektem místa sondy, plochou hladiny podzemní vody a 3D válci jednotlivých geologických vrstev, jak je názorně vidět na obrázku prototypu návrhu.

V současné době probíhají na straně ŘSD schvalovací procesy aktualizace technického předpisu a na Správě železnic bude probíhat iniciování projektu, který se bude inspirovat výsledky od ŘSD, jež jistě využije při plánování a výstavbě VRT. Česká geologická služba přislíbila výměnný formát akceptovat pro nově chystané automatizované zpracování povinných výstupů geotechnických zakázek do geofondu ČGS, čímž se urychlí, a hlavně digitalizuje současný proces.

Ing. Jan Jiránek

Více podobných článků

Ukázat více